Burgers en stakeholders beter betrekken bij oceaanprojecten

Het Europese project Prep4Blue is na drie jaar succesvol afgerond. Het project zette sterk in op het betrekken van diverse stakeholders, van burgers tot beleidsmakers, om zo de ambities voor gezonde oceanen en wateren om te zetten in concrete acties.
Nieuws
18 juni 2025
Delen
LinkedInTwitterFacebook

Met een budget van 4,9 miljoen euro legde Prep4Blue de fundamenten voor een brede samenwerking binnen de Mission Restore our Ocean and Waters by 2030. Het project bracht onderzoekers, beleidsmakers en burgers bijeen om samen te werken aan innovatie en onderzoek. Zo helpt Prep4Blue om onze oceanen en wateren te beschermen en te herstellen.

Van onderzoek naar impact: tools voor betrokkenheid

Prep4Blue realiseerde een reeks praktische middelen die projecten binnen de missie Ocean & Waters (kunnen) helpen om stakeholders actief te betrekken. Deze tools omvatten onder andere:

PREP4BLUE Codesign workshop

Samen aan de slag voor onze oceanen

Aan de hand van deze tools wil Prep4Blue de betrokkenheid bij het Europese Ocean & Waters-programma versterken en zo de co-creatie tussen wetenschap, beleid en burgers versnellen. Doel is samenwerking te versterken en initiatieven te ondersteunen die écht bijdragen aan gezondere oceanen en wateren.

Wil je zelf aan de slag met stakeholderbetrokkenheid in dit thema? Alle tools, rapporten en aanbevelingen van Prep4Blue zijn gratis beschikbaar via bovenstaande links.

Prep4Blue laat zien dat succesvolle oceaanbescherming niet alleen gaat over onderzoek en innovatie, maar vooral over samenwerken, verbinden en samen durven handelen.

De Blauwe Cluster als bruggenbouwer

Binnen de Europese missie Restore our Ocean and Waters werd in een eerste fase over alle Europese zeeën heen gekeken hoe strategische samenwerking kan bijdragen aan het behalen van de ambitieuze doelstellingen op vlak van herstel en duurzaamheid. Vanaf het prille begin was De Blauwe Cluster actief betrokken bij deze missie en leverde ze waardevolle input, in het bijzonder rond het betrekken van de private sector en professionele stakeholders in de blauwe economie.

Dankzij het project Prep4Blue staat De Blauwe Cluster mee op de kaart als een belangrijke speler in het onderzoek naar effectieve methoden om professionals die actief zijn in en rond onze zeeën en oceanen beter te engageren. In dit kader werd onder meer een toonaangevende expertenworkshop georganiseerd, waarin werd onderzocht hoe we professionals optimaal kunnen verbinden, hun inzichten verzamelen en hen betrekken bij het verduurzamen van het mariene systeem. De inzichten en methodieken uit deze fase vormen vandaag de basis voor de meer gebiedsgerichte acties in fase twee van de missie.

Ook in deze volgende fase blijft De Blauwe Cluster een sleutelrol spelen, met bijzondere focus op het Noordzeegebied. Zo waren we medeorganisator van de Mission Arena in Amsterdam in 2024, een cruciaal moment van kennisdeling en matchmaking tussen diverse actoren. Door onze structurele inbreng versterken we niet alleen de samenwerking binnen het Noordzeebekken, maar onderstrepen we ook het belang van een sterke, duurzame en inclusieve blauwe economie, gedragen door een actieve business community.

Blijf op de hoogte! Schrijf je in op onze nieuwsbrief: 

We versturen ongeveer om de 2 weken een nieuwsbrief.